Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Fedora 9 - instalace Linuxu

Fedora 9 - instalace Linuxu

Fedora je kompletní operační systém GNU/Linux tzv. distribuce, která vznikla jako nekomerční odnož Red Hat Linuxu. V květnu 2008 vyšla již devátá verze této distribuce. Z pohledu Linuxového začátečníka se Vás pokusím provést instalací tohoto operačního systému. Chtěl bych tak vyvrátit mýtus o složitosti instalace a zaměření pouze na specifickou skupinu lidí a IT šílence.

Stažení ISO obrazu a instalace

Stejně jako u instalace Windows XP potřebujeme instalační CD/DVD tak i při instalaci GNU/Linuxu potřebujeme nějakou tu placku. Distribuci Linuxu získáte:

Při výběru ISO obrazu musíte zvolit jakou architekturu (počítač) používáte. Lidsky řečeno i386(32bit), nebo 64bitové počítače.

Krátce se zmíním o stažení tzv. Live distribuce - distribuce "na zkoušku", kterou vložíte do mechaniky restartujete počítač, nabootujete do prostředí nainstalované systému Linux. Před instalací do počítače tak máte možnost si většinu věcí zkusit nanečisto a zjistit, zda by se Vám systém líbil. Navíc se nic nezapisuje na disk, takže se nemusíte bát, že si něco smažete.

Nechci vysvětlovat, proč jsem si vybral zrovna Fedoru, existují i jiné distribuce jako Ubuntu, Mandriva, Suse... ... některé z uvedených jsem také vyzkoušel. Předem také říkám, že instalace proběhne na testovacím počítači bez dat resp. na virtualizovaném počítači, ale to bude téma na jindy. Pro ty co nemají tu možnost zkuste nejdříve Live distribuci (viz.výše).

Hardwarové požadavky

Na současných počítačích by neměl být problém, nicméně jako minimum je uváděno:

  • CPU Pentium II 400MHz a lepší
  • HDD 2 GB, lépe 10 a více GB
  • RAM min. 192MB - jako vždy více je lépe 

Vypálení ISO a spuštění instalace

Stažený ISO obraz si vypálíte např. pomocí Nera, PowerISO, nebo Alcohol 120%. Vložíme do mechaniky, restartujeme počítač a pokud je nastavené v BIOSu bootování z mechaniky naběhne úvodní okno instalace.

Následuje výběr jazyka, rozložení klávesnice a klikací část instalace podobná jako u Windows. Pokud máte DLS router, nastavení sítě můžete ponechat na "automaticky pomocí HDCP". Nastavit časové pásmo by taky neměl být problém.

Superuživatel vs. Uživatel

Další krátké zastavení bude u zabezpečení. Linuxové systémy používají jeden administrátorský účet pojmenovaný ROOT, jde o tzv. "superuživatele" s plným oprávněním. Běžný uživatel má omezená práva a je-li vykonána akce, která požaduje vyšší oprávnění, jste dotázáni na heslo "superuživatele". Podobnou "novinku" najdete i v systému Windows Vista a jde o UAC - User Account Control (Řízení uživatelských účtů).

Diskové oddíly a komponenty systému

Po zadání hesla pro ROOT, následuje rozdělení disku na oddíly. Doporučuji ponechat výchozí nastavení. Jen pro doplnění, disk je rozdělen do tří oddílů "systém", "data" a "swap".

Zašktnutím vyberte činnosti, ke kterým bude systém využíván. Následuje instalace balíčků (komponenty systému) a konec instalace.

Po restartu nás čeká ještě krátký průvodce s uvítáním, souhlas s licenčními podmínkami, vytvoření nového uživatele a nastavení času. Nakonec můžete poslat vývojářům anonymní hardwarový profil. Tím je instalace ukončena - přihlášení do systému.

Pozn.: celá instalace se dá zvládnout do hodinky, samozřejmě záleží na výkonu počítače. Tímhle článkem jsem vymetl květnového kostlivce ze skříně rozepsaných článků. Tak doufám, že jsem na nic nezapomněl a najdu si čas na pokračování. Lišák

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 07.11.2008, v rubrice: Rychlé tipy, autor: Jaroslav Liška, diskuze: bez příspěvku


Další články z rubriky: Rychlé tipy
Změna umístění složky dokumenty
Komprimace jednotky
Akronym - zkratkové slovo
Vylepšené vyčištění disku ve Windows 7 a 8
Subst - virtuální disk z adresáře


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::