Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Hardware a počítač » Fujitsu Siemens Amilo Pa1510 - rozšíření pamětí

Fujitsu Siemens Amilo Pa1510 - rozšíření pamětí

Kamarád mě poprosil, zda bych mu nerozšířil operační paměť v jeho notebooku Fujitsu Siemens Amilo pa 1510. V notebooku byly nainstalované Windows Vista premium a 1GB operační paměti.

Windows Vista mají raději 2GB, zvláště pak když v notebooku bývají disky s 5400ot/min. Výhoda více operační paměti spočívá v tom, že operační systém nemusí tolik využívat odkládací prostor (swap) na disku, který je řádově pomalejší. Systém s větší operační pamětí je pak rychlejší, hlavně u přepínání mezi aplikacemi. Tento fakt samozřejmě platí i u stolních počítačů,kde bych 2GB RAM považoval jako základ.

  • 2GB DDR2 800MHz A-Data (2x1GB modul) do stolního PC cena cca 830kč
  • 2GB DDR2 667MHz Corsair (2x1GB modul) do notebooku (SO-DIMM) cca 870kč

Do notebooků kvůli menším rozměrům patří paměti označované jako SO-DIMM, které jsou kratší. Jakou konkrétní paměť zvolit zjistíte ze stránek výrobce podle modelu. Ke zjištění pamětí všeobecně můžete použít třeba utilitu CPU-Z.

Amilo pa 1510 

Abych se vrátil k tématu... šlo o levnější model notebooku a už při prodeji v jednom nejmenovaném obchodním řetězci byl kamarád ujištěn,že se dá rozšířit bez problému až na 2GB. To je sice pravda, ale co pravda nebyla, že je osazen jedním modulem. Paměti byly 2x512MB DDR2 533MHz - vzhledem k tomu,že u notebooku jsou dva sloty na paměti je tento model "nerozšiřitelný".

Takže si při koupi nechte poradit - raději předvést a zjistit typ pamětí. Nakonec jsem problém vyřešil koupí dvou 1GB modulů pamětí (rychlejší 667MHz), 512MB jsem nahradil a naštěsí následně prodal po 200,- za kus.

Paměť do notebooku - SO-DIMMOdkrytá spodní část NB

Na první fotce je paměť SO-DIMM. Samotná výměna v notebooku není nic složitého. Jednoduše povolíte štoubky krytu s vyznačneným obrázkem paměti na spodní straně NB. Vycvaknete paměť a vložíte novou. Za zmínku stojí, že někdy bývají oba sloty pro paměť umístěny u sebe.

Klávesnice notebookuodklopená klávesniceVyznačená místa zápatek na klávesnici

V tomto případě je druhý modul schován pod klávesnicí. Na druhé fotce je označen šroubek, který drží klávesnici zespodu. Pak ještě drží klávesnice na 6ti místech pomocí malých zápatek po jejím obvodu. Ty opatrně vyhnete a klávesnici vyjmete (opatrnost je na místě).

CPU-Z - info o procesoruCPU-Z - info o základní desceCPU-Z - informace o pamětechCPU-Z - jednotlivé info o modulech a časování

Nakonec ještě pár snímků ze zmíněného programu CPU-Z. Je to opravdu šikovný nástroj pro zjišťování typu paměťových modulů.

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 05.03.2008, v rubrice: Hardware a počítač, autor: Jaroslav Liška, diskuze: 7 příspěvků


Další články z rubriky: Hardware a počítač
Externí box EVOLVE TinyBox HD-202TBX
Prach nepřítel počítačů
epson
Kabely a konektory u počítače
A-Data PD7 Turbo Speed - pekelně rychlá Flash


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::