Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Hardware a počítač » Nafouklé kondenzátory,restarty a jiná neplecha

Nafouklé kondenzátory,restarty a jiná neplecha

V diskuzích často píšu o nafouknutých kondenzátorech, které způsobují tuhnutí počítačů, restarty, modré smrti - BSOD a jinou neplechu. Nyní se mi dostal do ruky opravdu povedený kousek na ukázku.

Kondenzátory jsou elektrotechnické součástky v elektrických obvodech, které dočasně uchovávají elektrický náboj. Technické parametry jsou - kapacita F(Farad), maximální povolené napětí V (Volt) a popř. pracovní teplota (°C). U počítačů se s kondenzátory setkáme skoro všude např.: na základní desce, ve zdroji a na přídavných kartách. Kondenzátory zde slouží jako filtrační členy na stabilizaci napětí.

nafouklé filtrační kondenzátorynafouklé filtrační kondenzátory - detail

Na fotkách jsou nafoukané kondenzátory staré základní desky, která vykazovala problémy typu: nepravidelné restarty, start počítače "na druhý" pokus. Po otevření počítače a prvním pohledu bylo jasné o co jde. Nafouknuté všechny filtrační kondezátory u procesoru jsem dlouho neviděl.

detail na vyteklé dielektrikumzdravý kondenzátor

Pro srovnání ukázka "na pohled" špatného kondenzátoru s vyteklým dielektrikem a "na pohled" dobrého. Nevyfiltrované napětí a napěťové špičky pro procesor nejsou zrovna to ideální. Vznikají chyby v komunikaci mezi pamětmi - procesorem a zmíněná neplecha s restarty apd. Zkuste si otestovat paměti pomocí Windows memory diagnostic.

vypálený ATX konektorvypálený konektor na desce

Jak je vidět výše, ani napájení desky nebylo ušetřeno. Můžeme se domnívat čím to, ale na 99% bylo vše zapříčiněno nekvalitním zdrojem ve kterém se šetřilo asi na všem. Při plánování sestavy je tedy důležité zvolit kvalitní, dobře dimenzovaný zdroj. Osobně preferuji zdroje Fortron. Zapojení AT, ATX zdrojů.

Výměna kondenzátorů 

Určitě už Vás napadlo zda se dá taková deska opravit výměnou kondenzátorů. Odpověď není až tak jednoznačná, rozhodně by se do toho neměl pouštět kutil s trafopájkou. Tou by totiž mohl zlikvidovat součástky v okolí. Pokud tedy na opravu tak určitě s pájecí stanicí a odsávačkou.

Kondenzátory by měly být stejné jako původní, když by nebyly můžete zvolit s mírně vyšší kapacitou, pracovní teplotu 105°C. Při výměně pozor na polaritu, která se musí dodržet. Opravená deska nějaký čas ještě vydrží, ale určitě jí netaktujte. Zmíněné info a případné pokusy o opravu děláte na vlastní nebezpečí.

Úspěšný boj přeje Lišák 

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 06.02.2008, v rubrice: Hardware a počítač, autor: Jaroslav Liška, diskuze: 3 příspěvky


Další články z rubriky: Hardware a počítač
A-Data PD7 Turbo Speed - pekelně rychlá Flash
Adaptér a retrofit KT1, KT3 nahrazujeme bakelitové jističe
Test tří 20GB Hardisků
Orientace v tvorbě sítí
Externí box EVOLVE TinyBox HD-202TBX


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::