Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Programy » Piriform Defraggler - defragmentace disku a souborů

Piriform Defraggler - defragmentace disku a souborů

Defraggler je další nástroj z dílny Pirifrormu. Jde o nástroj pro defragmentaci disku, nebo jednotlivých složek. Svou jednoduchostí a možnostmi hravě předčí standardní defragmentaci z Windows i komerční nástroje na odstranění fragmentace.

Krátké zastavení si samozřejmě zaslouží samotná fragmentace. Na pevném disku se tvoří fragmenty postupem času, jak se vytváří, ukládají změny a odstraňují soubory. Soubory se na pevný disk ukládají do souvislého volného prostoru. Pokud je soubor větší, než volné souvislé místo, uloží ho na více míst (do fragmentů).

Při čtení fragmentovaného souboru (uloženého na více míst) se logicky musí hlavička harddisku přemístit na víc míst a tím se prodlužuje doba čtení a snižuje výkon disku. Z uvedeného plyne, že defragmentace je vhodná pouze na klasické mechanické pevné disky. Stále častěji se totiž začínají objevovat tzv. SSD (solid state drive) - "disk" bez mechanických částí, založený na flash pamětích. U SSD je přístupová doba stejná a není potřeba defragmentovat.

Stažení a instalace Defraggler

Aktuální verzi si stáhněte přímo z http://www.defraggler.com/download. Stejně jako CCleaner má i Defraggler automatickou kontrolu na nové verze. Klikací instalaci - "next, next, i agree, finish" zmákne každý, tak se posuneme o kousek dál.

Vlastnosti

  • Většina nástrojů na defragmentaci Vám nabídne pouze defragmentaci celého disku. Defraggler umí celý disk, jednotlivé adresáře, nebo i konkrétní soubory - tím Vám může ušetřit čas.
  • Stejně jako CCleaner a Recuva je v jednom EXE souboru a je možného ho používat jako "portable" (přenositelná verze na flash disk). Podporuje operační systémy Windows 2000 a vyšší a to i v 64bitové verzi Windows Vista.
  • Defraggler je stejně jako ostatní sw od Piriformu k dispozici i pro komerční použití zdarma.
  • Umí defragmentovat souborové systémy FAT32 i NTFS.
  • Jako jediné smítko na kráse by se dalo říct, že chybí oficiální lokalizace do češtiny, ale to je určitě jen otázka času. Navíc při jednoduchosti uživatelského rozhraní snad ani není potřeba.
  • Aktualizováno: V diskuzi jsem byl upozorněn na existenci české lokalizace, kterou má na svědomí Martin Buchta. Pokud chcete lokalizaci použít, musíte si stáhnout stejnou verzi, jako je verze Defraggleru.

Použití

Po vychválení všech výhod si pustíme Defraggler a otevře se nám zmíněné jednoduché rozhraní.  Vybereme požadovaný disk, nebo oddíl a spustíme analýzu. Tím zjistíme, zda je defragmentace potřebná - vše je znázorněno v grafické mapě (legenda k mapě je v menu: Help/Drive map legend). View files zobrazí výsledky analýzy. Tlačítko "Defrag" snad není potřeba komentovat.

Piriform Defraggler - zobrazení fragmentovaných souborů Piriform Defraggler - zobrazení fragmentovaných souborů spuštění defragmentace

Mezi zmíněné pokročilé volby patří defragmentace jednotlivých složek a souborů. Toho docílíme na záložce "File list" příslušným zaškrtnutím a tlačítkem "Defrag Checked". Pod pravým tlačítkem se mimo jiné schovává volba "Highlight Folder", kterou zaškrtnete vybranou složku. Z hlavního menu lze rychlou volbou samostatně defragmentovat disk/složku/soubor, případně volné místo.

zobrazení fragmentace selektivní defragmentace defragmentace volného místa

V nastavení je možnost uložení nastavení do ini souboru pro portable verzi, naplánovat pravidelnou defragmentaci a přesouvání velkých souborů (filmy, ISO image apd) na konec pevného disku.

nastavení Defraggleru nastavení - přesun souborů nastavení - plánovač defragmentace

Tři hruštičky od Piriformu:

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 16.12.2008, v rubrice: Programy, autor: Jaroslav Liška, diskuze: 3 příspěvky


Další články z rubriky: Programy
OCR - rozpoznávání textu v MS Office 2003
Batch Icon Extractor
JDiskReport - analýza obsahu disku
Thunderbird: Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden
Piriform CCleaner - vyčištění disku


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::