Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Programy » Piriform Recuva - obnova smazaných souborů

Piriform Recuva - obnova smazaných souborů

Recuva doplňuje trojlístek užitečných aplikací od Piriformu. Každému se už někdy podařilo, byť omylem, smazat důležitý soubor, nebo dokument. Právě Recuva Vám pomůže s obnovou smazaných souborů. Recuva obnovuje z disků, koše, fotoaparátu i mp3 přehrávače. Samozřejmě je opět zadarmo.

Stažení a instalace Recuva

Stažení a instalace z http://www.recuva.com/download je opravdu jednoduchá, jen bych opět vynechal instalaci Yahoo toolbaru. Jako Vánoční dárek v době psaní tohoto článku vyšla verze 1.21.373, která již obsahuje Českou lokalizaci - takže v "instaler language" vyberte "Cesky". Překlad má místy své mouchy, ale to se jistě časem doladí.

Obnovení smazaných souborů

Ve starším článku Restoration2514 - obnova smazaných souborů jsem psal, jakým způsobem jsou soubory na disku mazány a jak dochází ke ztrátě dat. Stručně řečeno, smazané soubory jsou označené "jako smazané" a pro systém nejsou vidět. Dokud nedojde k přepsání místa, kde byl smazaný soubor, jinými daty - je možné původní data obnovit. Z uvedeného plyne pár zásad k zopakování:

  • Na disk se smazanými daty nic nezapisovat, případně ho připojit do jiného počítače.
  • Obnovu provádět a zachráněná data ukládat na jiný fyzický disk - ne na logický oddíl. Např. obnova z HDD na flash disk a naopak.

Recuva - použití, obnova

Spuštěním Recuvy zobrazíte průvodce obnovou, odpovědí na pár otázek zjednodušíte hledání smazaných souborů. Můžete se také přepnout do pokročilého režimu. Následuje analýza a její výsledek. Vyberete patřičné soubory a obnovte je na jiný disk.

Recuva - průvodce obnovou Recuva - typ souborů Recuva - umístění souborů

Recuva - analýza disku Výběr souborů k obnovení Dialog - vybrat místo k obnovení

V pokročilém režimu máte víc možností jak filtrovat výsledky analýzy (filtr disků, typů souborů, info, náhledy, vlastní filtr), hromadné označování souborů a bezpečné mazání souborů.

Recuva - selektivní výběr Recuva - kontextové menu Recuva - filtr souborů

Nastavení Recuvy, Vám dovolí vytvořit si portable verzi, což je u programů tohoto typu více než vhodné. Dále režimy zobrazení (seznam, strom, náhledy), obnovu struktury adresářů atd.

Recuva - zobrazení seznam Recuva - zobrazení strom Recuva - zobrazení náhledy

V úvodu jsem psal, že smazané soubory jsou pouze označené "jako smazané". Jak tedy smazat důvěrný soubor, aby nebyl obnovitelný? Z předchozích řádků je zřejmé, že je potřeba místo, kde je soubor uložen, přepsat několikrát náhodnými znaky (třeba 1 a 0). Volba "bezpečné vymazání" se nachází v možnostech a je přístupná v kontextovém menu po analýze. Mimochodem - bezpečné mazání najdete i v CCleaneru.

Tři hruštičky od Piriformu:

Autor dodává: Programy na obnovu ztracených dat vcelku často fungují bezproblémově a v případě slabších poruch média data obnoví. Pro ty z Vás, kteří nechtějí trávit desítky minut času s obsluhou těchto programů, nebo se obávají rizika, že program na záchranu dat data ještě více poškodí, nabízíme alternativu, leč zpoplatněnou ? specializované firmy, pro které je záchrana dat obživou, například pražskou firmu DATAHELP.

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 19.12.2010, v rubrice: Programy, autor: Jaroslav Liška, diskuze: bez příspěvku


Další články z rubriky: Programy
Microsoft Excel nepočítá vzorce
Piriform Defraggler - defragmentace disku a souborů
Thunderbird: Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden
Skype nelze přihlásit. Na tomto počítači jste již přihlášeni.
Piriform CCleaner - vyčištění disku


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::