Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Relax a zábava » Profese z počítačové branže

Profese z počítačové branže

IT manager

Manažer informačních technologií - osoba, která na základě čtení informací v Chipu (a pod.) stanovuje a určuje rozvoj firemního informačního systému. Rekrutuje se z ostatních IT profesi, obvykle po ztrátě elánu, tvůrčích schopností nebo prodělání burn-out (vyhoření). Zásadně nosí drahý oblek a počítač používá pouze pro psaní koncepci v textovém editorů. V nejnebezpečnější variantě jde o osobu, která se snaží ve firmě prosadit každou blbost, o které se dočetla v sobotní IT příloze nějakých denních novin.

Databázový specialista

Pro aplikaci, kterou by zvládla předpotopní dBaseIII, zásadně prosazuje nákup Oracle, SAP nebo obdobného systému, s tím, že je nutné myslet na budoucnost. Kupodivu ovládá SQL, které se naštěstí od dob jeho studií příliš nezměnilo. Jednoduchý příkaz Select prodává za padesát tisíc, vnořeny (vícenásobný) Select prodává od sto tisíc nahoru.

IT Security manager

Doživotně zatrpklá osoba, po té, co vedení odmítlo vyvěsit vedle požárních směrnic na chodbách také zásady bezpečnostní politiky vnitřní počítačové sítě, kterou pracně sestavil že starých směrnic z dob provozu sálových počítačů. Svoje komplexy řeší neustálým špiclováním firemní pošty, čtením e-mailu zaměstnanců a neustálým blokováním těch nejlepších internetových url adres serverů.

Pozor - velmi nebezpečná osoba.

Senior project manager

V zásadě existují dva druhy - buď jde o vysloužilého programátora, který již nemá nervy na psaní aplikací - viz služební postup podle linie "kdo to neumí - ten to řídí", nebo naopak jde o velmi schopného programátora, který nejenže stíhá vést podřízené, ale je při tom schopen mít dostatečný přehled o všech novinkách a trendech a dokáže je uplatňovat.

Senior programmer

Starší programátor - ten, koho do roka nevyhodili. Nyní je mu svěřen bič nad nováčky. Obvykle sdílí místnost s jemu přidělenými mladšími programátory, od kterých ho dělí skleněná přepážka.

Junior programmer

Mladší programátor - nováček ve firmě - pozice, kterou si projde každý po nástupu. Pravidelně dostane za úkol dokončit práci (program), při které se jeho předchůdce nervově zhroutil, nebo kvůli které praskl dveřmi. Nejoblíbenější špek, jak zdecimovat nováčky jsou tiskové sestavy - všechny chyby jsou hned vidět a furt musí lítat k tiskárně a kontrolovat stohy papírů.

Externí programátor

Ve většině případů osoba středních let a s akademickým titulem. Externím programováním si pouze přivydělává a podle toho také vypadají všechny jeho aplikace. Většinu chyb v kódu, který vytvořil, musejí dodatečně opravovat stalí, kmenoví zaměstnanci firmy, kteří jsou tím zdržováni od své práce a externistu nahlas proklínají.

Administrátor systému :

Pracovní doba administrátora se sestává z výměny magnetických pásek v zálohovacích zařízeních, odblokovávaní zablokovaných účtů po třech nepovedených pokusech uživatele o přihlášení a klábosení na chatu s ostatními administrátory v jiných firmách, se kterými si prochlastal ledviny na četných školeních o správcování systému. Tuto osobu si musíte vždy předcházet - vše v IT funguje jen s jejím tichým souhlasem!!!

Pokročilý uživatel

Skutečná pohroma pro poklidný život administrátora systému. Pokročilý uživatel nastupuje do firmy se znalosti MS Office a Windows95. O principech fungování počítačů nemá nejmenší tušení. Přesto je pevně přesvědčen, že většinu odborných zásahů zvládne sám a tak se čile pouští do konfigurování systému a instalaci obskurního softwarů, který je pochopitelně naprosto nekompatibilní s softwarovým vybavením firmy. Počítače těchto uživatelů se vždy musejí do dvou měsíců přeinstalovat a to i přes to, že tito uživatele mají jen privilegium User. Lepší varianta pokročilých uživatelů pracuje s počítačem podle svých návyků a administrátor má od nich klid. Maligní forma pokročilých uživatelů nepřetržitě testuje znalosti a nervový systém administrátorů. Doporučení - jste-li administrátor, seřvěte takového uživatele při první vhodné příležitosti a použijte na něj mandatory profil a maximální restriktivní politiku, kterou umožňuje váš systém.

Počítačový negramot

Společně poznávací rysy - volá administrátora, když potřebuje zkopírovat soubor z/na disketu, omylem si nastaví rychlost doubleclicku u myší tak vysokou, že již nikdy nepovede provést tak rychle dvojité poklikání - poté tvrdí, že nefunguje myš, většinu úkonů s počítačem si nahlas přeříkává. Na rozdíl od jiných kategorii za svůj stav nemůže a časem se dopracuje do kategorie neškodných pokročilých uživatelů, přestože u přijímacího pohovoru tvrdil, že práci s počítačem zvládá. S těmito uživateli se doporučuje mít svatou trpělivost, na své posty se obvykle dostali díky známostem !!!

Unixový guru

Při zaslechnutí slova Microsoft nebo Windows se povýšeně a škodolibě usmívá a označuje uživatele Windows jako "klikače" (podle klikání myší na ikonky). Ve většině případů se věnuje administraci unixových systému a těžko seženete někoho, kdo by byl schopen ho zastoupit. Doporučení - mějte kontakt alespoň na jednu takovou osobu - nikdy nevíte kdy se bude hodit.

"Sklepní" programátor

Speciální sorta programátorů, které si firma musí držet vzhledem k jejich vysokým odborným znalostem. Patří sem různí specialisté, matematici a další exoti. Svoje postavení si velmi dobře uvědomují a vytvářejí si vlastní pracovní režim a svět s vlastními pravidly, čímž jsou trnem v oku nízkého managementu (pod vedoucí, zástupce zástupce vedoucího, vlez-do-prdelisti...), který buduje svůj služební postup na přesném dodržování pracovní doby, "štábní kultuře" a otevírání dveří vyšším nadřízeným. Pozor - sortu sklepních programátorů je nutné jasně úkolovat a požadovat pouze výsledky žádané práce. Jakékoli tlaky na jejich "polidštění" snižují efektivitu jejich práce a zbytečně vzbuzují odpor. Tyto osoby se mimo jiné vyznačují bizarním a pochybným vzhledem (často k nerozeznání od heavy metalové skupiny a pod.) a tak se doporučuje je umístit někde v druhém suterénu a důsledně je utajovat před váženými klienty.

Hacker :

Nikdy nezjistíte, že jste ho ve firmě měli.

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 20.03.2006, v rubrice: Relax a zábava, autor: Jaroslav Liška, diskuze: 2 příspěvky


Další články z rubriky: Relax a zábava
Tip na výlet - ZOO Ústí nad Labem
Tuxpaint - vlastní šablony
Tip na výlet - Stádlecký řetězový most
Bobři ve Velvarech
Škoda Hrou - hravě a bezpečně na silnici


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::