Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rychlé tipy » Hardware a počítač » Výměna HDD v notebooku Acer Aspire 3690

Výměna HDD v notebooku Acer Aspire 3690

Krátká ukázka, jak otevřít notebook Acer Aspire, kde se co schovává, a jak vyměnit třeba pevný disk za jiný. Teoretický modelový případ z diskuze "Výměna HDD v notebooku Acer Aspire". Jeden jsem měl zrovna na stole, tak proč to nenafotit.

Otázka z diskuze: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám notebook Acer Aspire 5315, bohužel už po záruce a začal mi "cvakat" harddisk. V počítači by měl být Hitachi Travelstar Serial ATA disk, 5400 RPM. Potřebuji ho vyměnit a zajímalo by mě, zda je nutno koupit stejný typ(Hitachi), či stačí dodržet rozhraní Serial ATA. A zda nevadí, pořídím-li si hdd rychlejší, 7200 RPM. Nebude problém s přehříváním? A poslední, je obtížná výměna hdd u notebooku Acer?

Odpovědi:

 1. Co nejdříve si vypalte, nebo jinak zálohujte osobní věci typu: fotky, dokumenty, muzika a pošta, jinak utřete slzu nad ztracenými daty.
 2. Pokud disk cvaká, jeho životnost končí. Hlavička pevného disku je jakoby "sbroušená" a díky chybě čtení nemůže vystavit na správné místo na plotně. To celé je doprovázeno cvakáním. Touto chybou se vyznačovala jedna řada pevných disku Hitachi Desk Star (20GB), příznačně označována jako Death Star.
 3. Ano, je potřeba dodržet rozhraní Serial ATA
 4. Rychlejší verze 7200RPM, nebo větší kapacita není na škodu, problém s přehříváním by neměl být
 5. Jiný výrobce také nevadí
 6. Notebookový 2,5" HDD by měl mít stejné (standardní) rozměry, protože je umístěn v kovovém rámečku a nasazen na SATA konektory (nemusel by se vejít pod kryt).

Výměna pevného disku

Vypnutý, zavřený notebook položíte spodní stranou nahoru. Pokud si prohlédnete spodní část notebooku, zjistíte, že jednotlivé kryty jsou označené malými piktogramy. Ty značí, co pod kterým krytem hledat.

 • Najdeme správný kryt, vyšroubujeme šroubky a vyjmeme ho. Kryt může být po stranách navíc zajištěn plastovými západkami.
 • Pod krytem je kovový rámeček s plastovou páskou, za kterou disk i s rámečkem vytáhneme do strany. Tím se disk odpojí ze SATA konektorů (datový a napájecí)
 • Disk vyšroubujeme z kovového rámečku, nahradíme novým a opačným způsobem namontuje zpět a zakrytujem notebook.

Image, data, instalace?

Ještě se krátce vrátím k záloze dokumentů, protože ty jsou na celém počítači, notebooku nejdůležitější. Vesměs máte při výměně disku tyto možnosti:

 • Vyndaný disk připojit k jinému počítači a vypálit/vykopírovat, či jinak zálohovat dokumenty. U Windows XP je to hlavně složka Documents and Settings. U Windows Vista a 7 složka User.
 • Na nový disk nainstalovat "načisto" operační systém a vše ostatní + nakopírovat zálohu dokumentů,
 • nebo na nový disk naklonovat operační systém a vše potřebné z disku starého. Vhodné jsou nástroje typu Norton Ghost, Acronis True Image.

Pokusil jsem se nastínit problematiku výměny disku a přenosu OS a dokumentů, snad to někomu pomůže. Každopádně myslete na to, že záloha dat je priorita. Čas mezi "cvakáním" a smrtí disku je obvykle krátký, takže žádný CHKDSK, ale záloha!

Fujitsu Siemens Amilo Pa1510 - rozšíření pamětí

Návod a praktická zkušenost s rozšířením operační paměti u notebooku Amilo Pa1510. Všeobecně o rozšiřování pamětí u notebooků.

DeLock konvertor - šikovný pomocník

Konvertor DeLock je šikovný pomocník - slouží k připojení IDE zařízení (HDD, CD - DVD mechaniky) k jiným počítačům přes USB rozhraní.

Galerie obrázků

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 14.12.2009, v rubrice: Hardware a počítač, autor: Jaroslav Liška, diskuze: 1 příspěvek


Další články z rubriky: Hardware a počítač
Prach nepřítel počítačů
epson
Externí box EVOLVE TinyBox HD-202TBX
DeLock tester ATX zdrojů III (24-pin), LCD display
Nafouklé kondenzátory,restarty a jiná neplecha


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::