Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Relax a zábava » Tip na výlet - ZOO Ústí nad Labem

Tip na výlet - ZOO Ústí nad Labem

Na místě bývalé cihelny ve svahu Mariánské skály je již více než sto let Ústecká zoologická zahrada. Původně šlo o soukromou ptačí rezervaci Lumpepark. Kdo by myslel, že v únorovém počasí nic neuvidí, ten se plete...

Směrem od Litoměřic, nebo Lovosic na Ústí se Vám naskytne pohled na nedalekou zříceninu hradu Střekov. Najít cestu k zoo je poměrně jednoduché, pokud přijedete podél vody, navedou Vás cedule. Parkoviště je hned pod spodním vchodem do zoo a je zdarma, takže žádný problém (v létě to bude asi horší). Důležité je vědět, "kdy a za kolik", ale kdo je šikovný, tak se s trochou štěstí dostane do zoo i bez placení.

Samotná prohlídka je už na Vás. My to vzaly kolem tuleňů, lachtana Moritze, pravou stranou přes restauraci s pizzerií, do kopce dinosauří stezkou k opicím a šelmám. Dál nahoru, až ke slonům a velkým výběhům. Cestou dolů, dětským světem k zřícenině skalního hradu. Jako zkratka k hradu slouží dvě dlouhé skluzavky (na vlastní nebezpečí).

Lumpeho naučná stezka

Ústecký ptačí park Heinricha Lumpeho částečně připomínal malý Disneyland. Stála tu zřícenina hradu a umělá podzemní jeskyně, kde za každým rohem vykukoval trpaslík a jiné pohádkové bytosti. Odborná veřejnost, která jinak pěla na Lumpepark chválu, tuto šarádu kritizovala, že ruší charakter ptačí rezervace. Ale v plánech stvořitele areálu hrály podobné atrakce veledůležitou roli a nenechal i je vymluvit. Byly prostředkem. kterým lákal do svého parku nejmenší návštěvníky. Především ty hodlal plné získat pro ochranu užitečných ptáčků. Pro děti vybudoval v parku i poutavé kulisy pohádky o Červené karkulce. Nedaleko rybníčku stála chaloupka z březového dřeva a před ní plastika Karkulky a vlka v životní velikosti. Z okna domečku vyhlížela svou Karkulku babička. A protože návštěvníkům připomínala spíš postavu z jiné pohádky, pojmenovali si místo po svém jako chaloupku Ježibaby. Možná i proto později do parku přibyla ještě perníková chaloupka s Jeníčkem a Mařenkou.

Heinrichsburg či Jindřichův hrádek je nejkouzelnějším z památek dochovaných z dob Lumpeparku v ústecké zoo. Unikátní stavba nese křestní jméno ústeckého velkoobchodníka Heinricha Lumpeho, zakladatele první ptačí rezervace. S osobou světově proslulého ochránce zvířat a lidumila je spojena přímo bytostně. Patří mezi vůbec nejstarší atrakce v parku, vznikla do roku 1914. Stavbu navrhl sám majitel. Na vybudování romantické hradní zříceniny použil Lumpe netradiční materiál, a to tufový kámen či drolivec. Nechal si ho dovést z Durynska 20 železničních vagonů. Většina byla použita právě na stavbu hradu. Hrádek vynikal pohádkovou výzdobou inspirovanou příběhem o žabím princi. Další klenot představovala stěna s kaskádami porostlá vodomilnými rostlinami. Ale hrádek nebyl jen dětskou atrakcí, v tufových stěnách nechal majitel vyhloubit 160 dutin pro hnízděni ptáků. Právě tady nejraději sedával a krmil své opeřené chráněnce. Dokonce se tu dochoval i originál jeho dřevěné lavice.

zdroj: naučná stezka v zoo 

Fotogalerie z výletu

Celá fotogalerie z ústecké zoo.

Uložit či sdílet článek na: Sdílet Delicious Bookmark this on Delicious TopČlánky.cz pošli na vybrali.sme.sk

Vydáno: 10.02.2009, v rubrice: Relax a zábava, autor: Jaroslav Liška, diskuze: bez příspěvku


Další články z rubriky: Relax a zábava
Tuxpaint - vlastní šablony
Omalovánky pro děti - Coloring Book
Tuxpaint - malování pro děti
Tip na výlet - Stádlecký řetězový most
Pexeso


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::