Lišák.cz

Navigace: Lišák.cz » Rejstřík zkratek

Rejstřík výrazů a zkratek

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z Vše

Omezit max. na záznamů na stánku


ACK
(acknowledgement) Potvrzující signál. Zkusit na Wikipedii »
Ad-Aware Se
Kvalitní nástroj na odstranění spyware ze Švédské dílny Lavasoft. Pro domácí použití je program Ad-Aware Se personal zdarma. Zkusit na Wikipedii »
ADSL
Asymetric Digital Subscriber Line: Asymetrická digitální linka - Rychlost dat k uživateli je vyšší, než rychlost dat do internetu. Zkusit na Wikipedii »
Adware
Jeden z více druhů licence software. Program zobrazuje reklamu ze které je placen jeho vývoj. Většinou jde o nepříjemný projev spyware. Zkusit na Wikipedii »
AFP
(Apple talk filling protocol) Protokol archivování Apple. AFP popisuje, jak se v síti ukládají soubory a jak se k nim přistupuje. Odpovídá za hierarchickou strukturu Apple archivování disků, složek a souborů. AFP také zajišťuje sdílení souborů mezi počítači Mackintosh a MS-DOS. Poskytuje rozhraní pro komunikaci mezi Apple talk a dalšími síťovými operačními systémy. To znamená, že počítače Mackintosh je možné začlenit do kterékoliv sítě, která používá operační systém rozpoznávací AFP. Zkusit na Wikipedii »
Agent
Software, který běží na klientském počítači a je využíván administrativním softwarem, který běží na serveru. Agenty se obvykle používají pro podporu správních úkolů, jako je například detekování systémových informací, nebo spouštění služeb. Zkusit na Wikipedii »
AGP
(Accelerated Graphics Port) 32bitová sběrnice určená pro připojení grafických adaptérů a akcelerátorů. Zkusit na Wikipedii »
Akronym
Jde o zkratkové slovo složené z počátečních písmen věty, nebo částí slovních spojení. Např.: IMHO (in my humble opinion / podle mého skromného názoru). Více zkratek v článku Akronym - zkratkové slovo Zkusit na Wikipedii »
Aktivní okno
Okno, ve kterém uživatel právě pracuje. Aktivní okno je obvykle nahoře v pořadí oken a odlišuje se barvou titulkového pásu. Zkusit na Wikipedii »
Analogová linka
Komunikační linka, jako například telefonní linka, která přenáší informace v analogové (neustále proměnné) formě. Aby se minimalizovalo zkreslení a šumová interference, analogová linka při přenosu pravidelně zesiluje signál pomocí zesilovačů. Zkusit na Wikipedii »
Analogový
Souvislý s neustále se měnící fyzikální vlastností, jako je napětí, tlak, nebo rotace. Analogové zařízení může reprezentovat nekonečný počet hodnot v rámci rozsahu daného zařízení. Zkusit na Wikipedii »
ANSI
(american national standards institute) Organizace amerických průmyslových a obchodních skupin, která se věnuje vývoji obchodních a komunikačních norem. Zkusit na Wikipedii »
Antivir
Počítačový software sloužící k prevenci, detekci a ostranění počítačových virů a jiných škodlivých programů. Většinou obsahuje rezidentní ochranu otevíraných souborů. Detekce probíhá na základě kontroly sekvencí známých virů. Zkusit na Wikipedii »
Apache
webový HTTP server využívaný především na Linuxových serverech. Zkusit na Wikipedii »
API
(applications programming interface) Soubor rutin, pomocí kterých aplikační program žádá o nízkoúrovňové služby a jejich provedení operačním systémem. Zkusit na Wikipedii »
Aplikační protokoly
Tyto protokoly fungují v horní části síťového modelu OSI. Zjišťují interakci a výměnu dat mezi aplikacemi. Mezi nejoblíbenější aplikační protokoly patří: FTAM, SMTP, Telnet, NCP. Zkusit na Wikipedii »
Aplikační vrstva
Vrchní (sedmá) vrstva modelu OSI. Tato vrstva slouží jako okno, pomocí kterého aplikační procesy přistupují k síťovým službám. Tato vrstva zastupuje služby, které přímo podporují uživatelské aplikace, jako je například software pro přesun souborů, přístup k databázím a emailu. Zkusit na Wikipedii »
APM
Zkratka pro Advanced Power Management, API vyvinutý společnostmi Intel a Microsoft, které umožňuje vývojářům zahrnout řízení spotřeby v BIOSech. APM definuje vrstvu mezi hardwarem a operačním systémem. Zkusit na Wikipedii »
APPC
(advanced program-to-program communication) Protokol vyvinutý společností IBM jako součást System network architekture (SNA). Poskytuje programům soubor pravidel a generický jazyk pro vzájemnou komunikaci dat bez potřeby zabývat se nízkoúrovňovými síťovými funkcemi, nebo uspořádáním master-slave, což předpokládá, že komunikující zařízení nemá žádnou vlastní inteligenci (výpočetní výkon), proto se musí spoléhat na hostitelský počítač, který funguje jako zprostředkovatel. Zkusit na Wikipedii »
Apple share
je síťový operační systém Apple. Apple share zajišťuje sdílení souborů. Všechny kopie operačního systému obsahují klientský software. Existuje také tiskový server Apple share, což je správce tiskové fronty (print spooler). Zkusit na Wikipedii »

Strana 1 2 3 4 5 6


Lisak.cz| © 2000-2024 Jaroslav Liška | Servis výpočetní techniky | Služby | Kontakt |
Partneři: Fitness, Golf-vozik.cz, Sportobchod.eu, SQK.cz, Úklidový servis,
Diagnostika - poradenství - psychoterapie, Praha,
::: ONEbit.cz ::: Webhosting, který Vám sedne :::